Kategorie

Młotki

Młotek to podstawowe narzędzie, które znajduje się w praktycznie każdym domu. Wiele prac można wykonać z jego użyciem. Trzeba jednak pamiętać, że młotek może...

Młotek to podstawowe narzędzie, które znajduje się w praktycznie każdym domu. Wiele prac można wykonać z jego użyciem. Trzeba jednak pamiętać, że młotek może mieć zróżnicowane zastosowanie, ponieważ dostępne są jego różne odmiany.

Młotek - pierwsze i podstawowe narzędzie, które znajduje się w każdej skrzynce z narzędziami w każdym domu!

Przede wszystkim, dostępne są zarówno małe, jak i duże młotki. Przy wyborze rozmiaru, warto zwrócić uwagę na ergonomię. Zdecyduj się zawsze na takie narzędzie, które będziesz w stanie pewnie utrzymać w dłoni i nie będzie ono dla Ciebie zbyt ciężkie. Dobrej jakości młotki są bardzo dobrze wyważone. Praca z ich udziałem jest bardzo komfortowa i wygodna. Pamiętaj, aby nie kupować młotków, których główka jest zbyt lekka. W żaden sposób nie wykorzystasz wtedy takiego narzędzia do majsterkowania. Minimalna waga główki to 0,3 kg.

Zwróć także uwagę na trzonek młotka. Tradycyjne narzędzia mają ten element wykonany z drewna. Nowsze modele są wyposażone w kompozytowe lub wykonane z włókien szklanych trzonki. Dostępne są w sprzedaży są także młotki z trzonkami metalowymi, ale zwykle są one wtedy pokrywane gumą, dla wygodnego użytkowania. 

Młotek ciesielski - jego charakterystyczną cechą jest zakończenie z podwójnymi zębami.

Główka z hartowanej stali, a trzon z drewna lub tworzywa sztucznego to podstawowy wygląd, jaki posiada każdy młotek ciesielski. Można powiedzieć, że jest to bardziej skomplikowane pod względem technicznym narzędzie, niż widać to na pierwszy rzut oka.

Przede wszystkim młotek ciesielski ma zakończenie z podwójnymi zębami, podobne do młotków stolarskich, z tą różnicą, że jeden ząbek jest krótszy, co wygląda, jakby był złamany. Ten element młotka może być zakończony ostro, ale i tępo. Niekiedy młotek ciesielski stanley ma zęby pokryte warstwą gumy lub tworzywa.

Młotki ciesielskie posiadają charakterystyczny kształt główki.

Narzędzie ma jedną charakterystyczną cechę – z tyłu główki znajduje się profil w kształcie pazurka, który odróżnia młotki ciesielskie od innych tego typ narzędzi. Po co potrzebna jest ta charakterystyczna budowa? Aby cieśla mógł łatwo odrywać z pomocą młotka deski. Ponadto, młotek z tym charakterystycznym pazurkiem pomoże skutecznie wyrywać gwoździe z drewna, niczym łom.

Młotek gumowy sprawdzi się przy wszystkich delikatniejszych naprawach.

W pracach budowlanych i wykończeniowych niezbędny jest młotek gumowy, który przyda się przy wielu delikatnych naprawach. Można z jego pomocą:

  • lekko dobić bloczki, cegły lub pustkami podczas murowania,
  • skorygować ustawienie bloczków, cegieł i pustaków na zaprawie,
  • wypoziomować płytki podłogowe,
  • przykleić do muru płyty kartonowo-gipsowe.

Standardowo młotek gumowy waży około 0,5 kg, dlatego jest bardzo lekki i poręczny.

Gumowy młotek - idealnie nada się do wszelkich prac kamieniarskich.

Do prac kamieniarskich wykorzystywany jest tak zwany młotek dwuobuchowy, na którego można nałożyć gumową nakładkę. W ten sposób powstaje gumowy młotek, który będzie przydatny podczas układania kostki i jej dociskania do podłoża. Ich powierzchnia nie zostanie uszkodzona, a w dodatku efekty pracy będą zauważalne.

Młotek stolarski zakończony jest drewnianą główką. 

Tradycyjny młotek stolarski jest w całości wykonany z drewna, nawet jego główka. Jest lekki, a jednocześnie solidnie wykonany. W dodatku jego cena jest bardzo atrakcyjna. Można go wykorzystać do podbijania dłut, jak i dobijania drewnianych elementów. Drewniany młotek będzie także przydatny podczas składania mebli, ponieważ w żaden sposób nie uszkodzi ich powierzchni.

Pod względem wielkości drewniany młotek jest większy niż stalowy, ale dzięki temu siła uderzenia rozprowadzana jest na większej powierzchni, co niweluje ryzyko uszkodzenia powierzchni, w którą się bije. Tym samym młotek stolarski wykonany z drewna jest bezpieczny dla mebli.

Młotek dekarski - charakteryzuje się szpiczastym zakończeniem.

Przeznaczony dla profesjonalnego dekarza młotek dekarski wyróżnia się charakterystyczną konstrukcją, a jego kształt jest ergonomiczny. Musi mieć wzmocniony trzonek, a całość powinna być wykonana z bardzo solidnych materiałów.

Standardowo młotek dekarski jest wyposażony w skórzaną rękojeść z możliwością docisku przy pomocy śruby, dzięki czemu trzonek dekarz może zawsze pewnie chwycić, a przez to z jego pomocą wykona zadanie bardzo precyzyjnie. Jego trzonek ma kształt litery H, co gwarantuje tłumienie drgań występujących podczas uderzania.

Zobacz też: Narzędzia ręczne

Więcej Mniej
Mamy 49 produktów
Dostępność
Producent