strop rector opinie

Strop Rector - Cena i Opinie - Lekkie stropy systemowe Rector

0 komentarze

Strop Rector - strop prefabrykowany z tradycją

Stropy Rector to lekkie stropy budowane z prefabrykowanych elementów. Pomimo 60 lat od wyprodukowania pierwszej belki ze sprężonego betonu na Polskim rynku nadal polecane są stropy gęstożebrowe. Czemu? Przede wszystkim z przyzwyczajenia i tradycji, żyjemy jednak w czasach innowacji, a te nie omijają branży budowlanej.  Zachęcamy do zapoznania się z lekkimi stropami Rector, gdyż widać jak bardzo mogą pomóc zaoszczędzić nam na jednym z najbardziej kosztownych etapów budowy jakim jest budowa stropu - bez uszczerbku na jakości. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom RECTOR  stał się liderem mającym 25% udział w rynku francuskim, przez lata wyspecjalizował się w produkcji stropów gęstożebrowych, belek, podwalin, ścian, ekranów akustycznych, cały czas starając się przewidywać potrzeby rynku. Grupa RECTOR Lesage działa na rynku francuskim od ponad 60 lat, na którym jest liderem w zakresie produkcji prefabrykatów z betonu sprężonego.

ALTERNATYWNA DLA DROGIEGO STROPU ŻELBETOWEGO - TANI STROP

Osoby, które miały okazję zamawiać stal zbrojeniową  ostatnich miesiącach zauważyły, że cena stali wzrosła nawet o 120 % w stosunku do średnich cen z ubiegłego roku. Mimo często pojawiających się podwyżek szczególnie w I i IV kwartale każdego roku, tegoroczne podwyżki wyjątkowo mocno nadszarpnęły budżety niejednego inwestora. Podwyżki cen nie ominęły również płyt OSB i drewna, które są niezbędne do wykonania szalunków.
 

W przypadku stropów żelbetowych do których wykonania potrzeba zużyć najczęściej od 15 do 30 kg/m2, wzrost ceny stali spowodował wzrost kosztów wykonawstwa stropu na poziomie ok 36-72 zł/m2.
 

Jaki w takim razie strop można stosować zamiennie do stropu żelbetowego przy zachowaniu tej samej nośności stropu?

Co dokładnie wpływa na niższe koszty wykonania stropów prefabrykowanych RECTOR?

Przyjrzyjmy się poszczególnym elementom, które mają największy wpływ na koszt wykonawstwa.

 

Zużycie stali - Strop Rector elementystrop rector

 

Sprężone elementy takie jak belki RS do produkcji których wykorzystuje się stalowe sploty, wymagają zbrojenia na poziomie 0,2-0,6 kg/mb lub 1,5 kg/mb przy rozpiętościach ponad 6,7 m.
Dozbrojenie stropów RECTOR stanowią maty siatki stalowej zgrzewanej oraz pręty przypodporowe układane w warstwie nadbetonu. Łączny ciężar dozbrojenia wynosi zatem od 2,5 kg/ m2 do 4 kg/m2  stropu.
 

Porównując zużycie stali stropu żelbetowego (średnio ok. 20 kg/m2) do średniego zużycia stali w stropach Rector (3 kg/m2) łatwo policzyć, że podwyżka ceny stali o 120% do 4,4 zł netto/kg spowoduje wzrost ceny o odpowiednio:

• Strop żelbetowy:  + 48 zł/m2

• Strop Rector: + 7 zł/m2
 

Zakładając strop o powierzchni 100 m2,  wzrost ceny stali spowoduje wzrost kosztów o:

• Strop żelbetowy:  + 4 800 zł/strop

• Strop RECTOR: + 720 zł/strop
 

Powyższe wyliczenia obrazują, że stropy prefabrykowane RECTOR dzięki niewielkiej ilości stali potrzebnej do wykonania stropu są bardziej odporne na wahania cen rynkowych stali.

Strop Rector - Ile betonu na m2?

 

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na zużycie betonu podczas montażu:

 

• Strop żelbetowy gr. 20 cm i wadze ok. 500 kg/m2:  zużycie betonu 200 l/m2

• Strop Rector gr. 20 cm i wadze ok. 270 kg/m2: zużycie betonu 70 l/m2
 

Przy powierzchni stropu wynoszącej 100 m2 mamy (nie licząc betonu na wieńce żelbetowe, które występują w obu przypadkach) do ułożenia ok.:

 

• Strop żelbetowy: 20 m3 betonu (3 „transporty”)

• Strop Rector: 7 m3 betonu (1 “transport”)

 

 

SZALUNKI

 

Stropy prefabrykowane RECTOR eliminują stosowanie szalunków na budowie do minimum. Dodatkowo strefy  stropów wymagające dozbrojenia (przy balkonach, klatkach schodowych lub w obszarze ciężkich ścian i słupków więźby dachowej) można wykonać jako systemowe ponieważ niższe pustaki betonowe stanowią „szalunek tracony”. System stropowy może być rozłożony nawet na 100% powierzchni przeznaczonej na strop. Prefabrykowane podciągi i nadproża również nie wymagają szalowania a dodatkowo stosując betonowe kształtki wieńcowe można praktycznie wyeliminować deskowanie i szalowanie stropu. 

 

Biorąc pod uwagę wysokie ceny desek szalunkowych oraz płyt OSB, koszt materiałów na szalunek 100 m2 stropu może wynieść od 3 do nawet 8 tysięcy złotych. Im mniejsze elementy szalunkowe tym większe jest również zużycie wkrętów i gwoździ co dodatkowo wydłuża montaż. Teoretycznie wielu inwestorów zakłada, że deski użyte do szalowania stropu wykorzystane zostaną jako deskowanie połaci dachowej. W większości jednak przypadków deski po wykonaniu stropu są brudne, połamane, zawilgocone i finalnie nie nadają się do ponownego użycia.

 

Deskowanie i płyty OSB można zastąpić szalunkami systemowymi. Jeżeli takich nie posiadamy to trzeba się liczyć z dodatkowym kosztem kilku tysięcy złotych za wypożyczenie.

 

CZAS MONTAŻU

 

Czas montażu stropów RECTOR - RECTOBETON (1,35 r-g/m2) w porównaniu do tradycyjnego stropu żelbetowego (2,7 r-g/m2) jest 2x szybszy, więc o połowę tańszy. Jeżeli porównywalibyśmy czas montażu do stropu RECTOLIGHT(0,65 r-g/m2) to okaże się, że to ultralekkie rozwiązanie jest nawet 4x szybsze od tradycyjnego stropu żelbetowego.

 

Warto mieć na uwadze, że po uzyskaniu przez stropy wytrzymałości (28 dni od betonowania) w przypadku stropów RECTOR wystarczy zdemontować podpory montażowe. Strop żelbetowy wymaga demontażu wszystkich szalunków i kilkukrotnie większej liczby podpór. Dodatkowo szalunki należy oczyścić i usunąć wszystkie wkręty jeżeli materiał ma być ponownie użyty.

 

STROP RECTOR CENA

 

Jeżeli posiadamy odpowiednie materiały (szalunki, deski, podpory montażowe), chcemy sami montować strop lub  nasi wykonawcy mają bardzo konkurencyjne ceny to wykonanie stropu żelbetowego będzie uzasadniony ekonomicznie.

Biorąc pod uwagę wzrost cen za usługi budowlane oraz coraz mniejszą liczbę wykonawców specjalizujących się w stropach żelbetowych warto zastanowić się nad stropem prefabrykowanym, który będzie prosty i łatwy w montażu.

Analizując zaś ceny materiałów budowlanych, które w ostatnim czasie mocno wzrosły, okazuje się, że prefabrykowane stropy, które na co dzień są konkurencyjne cenowo, przy obecnych cenach stali i drewna są prawdopodobnie najtańszym rozwiązaniem dla inwestorów.

Poniżej przedstawiamy szacunkowe porównanie stropu żelbetowego i prefabrykowanego RECTOR dla standardowego stropu:

STROP ŻELBETOWY

STROP RECTOR: RECTOBETON

ZUŻYCIE BETONU

200 l/m2

70 l/m2

CENA BETONU: 250 zł/m3

CENA BETONU /m2

50 zł/m2

18 zł/m2

ZUŻYCIE STALI

20 kg/m2

4 kg/m2

CENA STALI: 4,50 zł/kg

CENA STALI /m2

90 zł/m2

18 zł/m2

CENA SZALUNKÓW 

I STEMPLI

25-90 zł/m2

5-10 zł/m2

CENA PREFABRYKATÓW

-

ok. 75-110 zł/m2

CZAS WYKONANIA

2,7 r-g/m2

1,35 r-g/m2

ŁĄCZNIE MATERIAŁ:

165-230 zł/m2

116-156 zł/m2

KOSZT ROBOCIZNY

ok. 160 złm2

ok. 80 złm2

CENA ŁĄCZNIE 

325-390 zł/m2

196-236 zł/m2

  • Przyjęto strop dla budynku jednorodzinnego o wysokości 20 cm

  • Poszczególne ceny są orientacyjne i zależą od wielu czynników

JAK ZAMIENIĆ STROP ŻELBETOWY NA PREFABRYKOWANY STROP RECTOR?

Jeżeli w oryginalnym projekcie znajduje się strop żelbetowy, wystarczy podesłać rzuty i przekroje na adres: sklep@centrobud.pl aby otrzymać darmowy projekt wraz z wyceną. 

Trafiłeś na tę stronę, bo prawdopodobnie wyszukiwałeś: strop rector cena, strop rector instrukcja, strop rector ile betonu na m2, strop rector elementy, strop rector opinie 

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

Dodaj komentarz