Kategorie

Płyty budowlane

Płyty budowlane, w tym płyty gipsowo-kartonowe oraz płyty OSB, to bardzo popularne rozwiązanie zabudowy w pomieszczeniach, które posiadają ściany nośne.

Ogr...

Płyty budowlane, w tym płyty gipsowo-kartonowe oraz płyty OSB, to bardzo popularne rozwiązanie zabudowy w pomieszczeniach, które posiadają ściany nośne.

Ogromną ich zaletą jest wszechstronności i łatwość montażu, również ze względu na uniwersalne zastosowanie, nadają się zarówno do tworzenia ścian działowych, jak i niwelacji różnic w poziomach ścian już istniejących. Ze względu na rodzaj montażu (najczęściej na profilach aluminiowych), można również uzyskać przestrzeń na prowadzenie przewodów instalacyjnych, zarówno sanitarnych, jak i elektrycznych, jak również łatwy montaż poszczególnych elementów wykończenia sanitarnego czy elektrycznego.

Nowoczesne płyty budowlane

W zależności od rodzajów płyt budowlanych, ich grubości i przeznaczeniu, mogą być one znajdować zastosowanie zarówno w pomieszczeniach suchych, wilgotnych jak i z podwyższonym ryzykiem wystąpienia dużych (zabezpieczające przed przedostawaniem się ognia na zewnątrz danego pomieszczenia).

Rodzaje płyt budowlanych

Płyty budowlane można podzielić ze względu na rodzaj materiału, którego zostały wykonane. Będą to:

  • płyty gipsowo-kartonowe - to materiał budowlany mający postać arkusza (blok płyty), składający się z gipsu, który zabezpieczony jest tekturą (stąd nazwa płyty). Płyty występują w grubościach: 6,5; 8,0; 9,5; 12,5; 14,0; 16,0; 18,0; 20,0; 24,0 mm, o szerokości 1,2 lub 0,6 metra i długości 2 lub 4 metry.
  • płyty OSB - to drewnopochodny materiał budowlany, składający się ze sprasowanych wiór drewna. Dzięki dużej trwałości i uniwersalnemu zastosowaniu, są coraz częściej wybieranym materiałem na wykończenie różnego rodzaju powierzchni.
  • płyty gipsowo-kartonowe,
  • płyty gipsowo-kartonowe można podzielić ze względu na rodzaj zastosowania. Będą to:
  • płyty standardowe (płyty GKB),
  • płyty impregnowane (płyty GKBI),
  • płyty ognioochronne (płyty GFK).

Płyty standardowe to płyty w kolorze biało szarym, o uniwersalnych rozmiarach (według schematu przedstawionego powyżej). Najczęściej występują w grubościach 6,5, 9,5 oraz 12,5 mm. Płyty standardowe mają najbardziej uniwersalne zastosowanie, należy jednak pamiętać, że zez względu na obniżone parametry trwałości na warunki, nie stosować ich w pomieszczeniach, narażonych na zbyt duże zawilgocenia bądź wysokie temperatury. Zarówno nadmiar pary wodnej jak i możliwość wystąpienia zjawiska cieplnego mogą powodować uszkodzenia płyty, a co za tym idzie, trwałość i jakość zabudowy, do której były wykorzystane.

Płyty impregnowane (płyty GKBI) to płyty w kolorze zielonym, występujące w dwóch uniwersalnych rozmiarach, najczęściej o grubości 12,5 mm. Szerokie zastosowanie płyty nadaje się zarówno do pomieszczeń suchych, jak i takich, w których wilgotność względna przekracza 70%. Tego rodzaju płyta budowlana nadaje się więc również w łazienkach i najczęściej tam jest wykorzystywana. Duże zawilgocenia nie powodują uszkodzeń płyty, można je zatem stosować jako gotowy element do malowania, jak również pod inne rodzaje okładziny (np. płytki ścienne)

Płyty ognioochronne (płyty GFK), to płyty charakteryzujące się standardowymi rozmiarami, dość znaczną grubością, przekraczającą 12,5 mm. Dodatkowe wzmocnienie w postaci włókna szklanego powoduje, że płytę można stosować w warunkach podwyższonej temperatury, np. do obudowy kominka w salonie, do ściany działowej odgradzającej pomieszczenie techniczne czy jako element zabudowy bezpośrednio pod dachami z blachy, gdzie może występować zjawisko nagrzewania się.

Płyty OSB

Płyty OSB to doskonały materiał budowlany, wykorzystywany w różnego rodzaju zabudowach. Dzięki odpowiedniej strukturze i braku występowania wad typowych dla litego drewna (jak sęki czy nierówności), nadaje się do równej zabudowy powierzchni ścian, podłogi, a także jako element zabudowy w pomieszczeniach (np. jako regały, półki, meble). Dzięki podwyższonej trwałości i odporności na uszkodzenia, płyty znajdują coraz szersze, wypierając płyty wiórowe oraz płyty MDF.

Przykłady zastosowań płyt budowlanych

Zastosowanie płyt gipsowo-kartonowych oraz płyt OSB jest wielorakie. Realizacji inwestycji budowlanych z zastosowanie płyt budowlanych wymaga pewnych rozwiązań architektonicznych, które przewidują rozwiązania do wykorzystywania tego materiału. Najczęściej będą to ściany działowe, które buduje się przy wykorzystywaniu profili aluminiowych, jak również jako element, który niweluje pewne różnice na już istniejących ścianach czy podłogach.

Ścianki działowe to doskonały sposób na przearanżowanie całego mieszkania. Małym nakładem kosztów i przede wszystkim pracy, co wynika ze specyfiki zabudowy, można stworzyć przestrzeń i miejsce według własnej koncepcji. Płyty budowlane są zdecydowanie tańszą alternatywą dla standardowych materiałów budowlanych (np. cegła), jak również sposób zabudowy nie wymaga tak dużych nakładów pracy. Ogromną zaletą jest również to, że płyty budowlane stanowią gotowy element pod okładziny (np. farbę lub płytki).

Płyty karton-gips to również doskonały sposób na zabudowy sufitów i elementów niestandardowych w sufitach czy ścianach, tworząc nowoczesne elementy aranżacji wnętrz. Płyty budowlane to zatem doskonały materiał budowlany, dzięki któremu można spersonalizować niemal każde pomieszczenie.

Więcej Mniej
Mamy 27 produktów
Dostępność
Producent