Responsive layout
Materiały konstrukcyjne

Materiały konstrukcyjne muszą utrzymać cały ciężar budowli. Wybieraj, więc tylko te najlepsze - sprawdź ofertę materiałów konstrukcyjnych Centrobud i zamów j...

Materiały konstrukcyjne muszą utrzymać cały ciężar budowli. Wybieraj, więc tylko te najlepsze - sprawdź ofertę materiałów konstrukcyjnych Centrobud i zamów już teraz!

Materiały konstrukcyjne pomogą Wam przy stawianiu Waszych budowli od a do z!

W budownictwie, możemy określić, że materiały konstrukcyjne przystosowane są do przenoszenia obciążeń działających na obiekt budowlany np. cegła, stal, beton czy żelbet. Również ta terminologia obejmuje materiały związane z konstrukcją dachu. 

Strop to ważny element konstrukcyjny, gdyż od jego wytrzymałości zależy bezpieczeństwo budowanego obiektu. Właściwie dobrane materiały budowlane czy konstrukcyjne wpływają na bezpieczeństwo, trwałość oraz estetykę. 

materiały konstrukcyjne

Konstrukcja dachu ma największy wpływ na jego trwałość oraz bezpieczeństwo użytkowników budynku. 

Rodzaj dachu to jedna z istotnych decyzji, którą podejmujemy już na etapie wybierania projektu obiektu budowlanego. Konstrukcja dachu ma bezpośredni wpływ na wygląd budynku, jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo. Konstrukcja będzie także uzależniona od przepisów lokalnych i nie może być dowolna. Kształt dachu reguluje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. 

Przepisy określone w powyższym planie między innymi określą: jaki ma być kształt dachu (skośny, płaski) i jego dokładne nachylenie, jak wysoko ma się znajdować kalenica i czy dom może posiadać poddasze użytkowe. Jeżeli decydujemy się, że dach konstrukcja obranej inwestycji będzie skomplikowana, wówczas musimy liczyć się z wyższymi kosztami budowy. 

Podstawowy element konstrukcji dachowej w domkach to konstrukcja ciesielska krokwiowo-jętkowa lub konstrukcja ciesielska płatwiowo-kleszczowa. 

Konstrukcję dachu należy projektować tak jak pozostałe elementy domu. Ze względów bezpieczeństwa, nie może być mowy o pomyłkach. Podstawowy element konstrukcji dachowej, to wierzba dachowa. Kolejny  ważny element konstrukcji dachu, bez którego trudno byłoby myśleć o bezpiecznym domu jest kalenica, połać dachowa, krawędź koszowa. 

Dalej każdy z tych elementów składa się z kolejnych członów. Podstawowy element konstrukcji dachowej, czyli wymieniona wcześniej więźba dachowa jest potocznie nazywana szkieletem dachu. Kolejnymi elementami konstrukcji współczesnego dachu, które tworzą szkielet dachu, są: słupy, belki podwalinowe, miecze czy kleszcze. Natomiast połać dachowa to górna płaszczyzna dachu, wykończona dachówką, blachą, gontem czy  strzechom. Pozostałe szczegóły pozostawmy konstruktorom oraz bezpośrednim wykonawcą. 

konstrukcja dachu

Konstrukcja szkieletowa - rozdzielenie pełnionych funkcji pomiędzy elementy nośne oraz elementy wypełniające 

Konstrukcja szkieletowa, inaczej określana jako system konstrukcyjny, polegający na rozdzieleniu funkcji elementów nośnych (szkieletu) i elementów wypełniających np ścian. Taka konstrukcja może być stosowana jako układ konstrukcyjny, najczęściej niskich budynków lub wysokich wieżowców, gdzie elementami przenoszonymi obciążenia są układy prętowe czyli rygle, słupy czy ramy. 

Pojęcie konstrukcji szkieletowej, stosowane jest także przy projektowaniu i budowaniu domu dachu. W projektach budowlanych są różne rodzaje dachów i w związku z tym mamy różne ich konstrukcje. 

W budowie domu możemy zastosować konstrukcje szkieletowe dwuspadowe, czterospadowe czy też wielospadowe. Powszechnie stosowanymi rozwiązaniami związanymi z konstrukcją dachu są: dachy krokwiowe, dachy krokwiowo-jętkowe czy wiązary kratowe. Jeżeli chodzi o podstawową wiedzę z zakresu budowy dachu domu to głównym elementem konstrukcji są  krokwie. 

Stale konstrukcyjne posiadają specjalne właściwości, dzięki którym budowla wytrzymuje nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne.  

Stal dzieli się ze względu na zastosowanie na stale konstrukcyjne ogólnego przeznaczenia, niskostopowe, automatowe, łożyskowe do azotowania czy do ulepszania cieplnego. Zadaniem ekspertów budowlanych, w tym także projektantów jest prawidłowy dobór odpowiedniej konstrukcji stalowej, aby inwestycja charakteryzowała się bezpieczeństwem.

Różne rodzaje stali konstrukcyjnej w budownictwie stanowią jeden z kilku podstawowych materiałów konstrukcyjnych. Jeżeli chodzi o  gatunki stali konstrukcyjnej to najczęściej używane w tej dziedzinie są: stale niskostopowe i ogólnego przeznaczenia czasami nazywanymi stalami niestopowymi. 

Oznaczenia stali konstrukcyjnej określają przydatność stali w gospodarce. Oznaczenia stosowane są w oparciu o obowiązujące normy europejskie. Symbole w oznaczeniu są tak dobrane, że wskazują na główne cechy stali np. właściwości mechaniczne, fizyczne, skład chemiczny czy zastosowanie. 

stale konstrukcyjne

Konstrukcja drewniana najczęściej jest wykorzystywana przy budowie altan, czy domków działkowych. 

Konstrukcja drewniana często wykonywana jest w budownictwie mało i średniogabarytowym. Drewno prawidłowo przygotowane, zabezpieczone i stosowane charakteryzuje się dużą trwałością oraz wytrzymałością. 

Konstrukcje budowlane w budownictwie od wielu lat zyskują na popularności. Estetyka obiektu również decyduje o takiej formie stawiania altan czy domków letniskowych. Zastosowanie takiej formy budowania wiąże się także z krótszym czasem montażu i niższymi kosztami, w porównaniu do tradycyjnych metod. 

Elementy konstrukcyjne budynku oddziałują wzajemnie na siebie tworząc całościowo konstrukcję budynku. 

Elementy konstrukcyjne budynku powinny być projektowane i wykonywane w taki sposób, aby obciążenia na nie działające, zarówno w trakcie budowy jak i podczas użytkowania, nie  prowadziły do: przemieszczeń i odkształceń o niedopuszczalnej wielkości czy zniszczenia całości lub części budynku. 

Konstrukcje budowlane winny spełniać warunki zapewniające nieprzekroczenie stanów granicznych nośności inwestycji. Warunki bezpieczeństwa konstrukcji uznajemy za spełnione, jeśli  układy konstrukcyjne budynków spełniają “Polskie Normy” w zakresie projektowania i obliczania.

konstrukcja szkieletowa

Konstrukcja budynku to przede wszystkim fundamenty, ściany nośne, stropy oraz więźby dachowe. 

Szczególnie w budynkach użyteczności publicznej, gdzie konstrukcja budynku “przewiduje” przebywanie znacznej liczby osób, powinny być wyposażone, w urządzenia do stałej kontroli. Kontrola powinna obejmować parametry - przemieszczania, odkształcania czy naprężenia ważnych dla bezpieczeństwa tych konstrukcji. Każda rozbudowa, nadbudowa jak i przebudowa czy przeznaczenie budynku muszą być poprzedzone ekspertyzą techniczną stanu konstrukcji oraz elementów istniejącego budynku, także z uwzględnieniem stanu podłoża gruntowego. 

Teraz zdajemy sobie sprawę jak dużo elementów związanych z budową każdej inwestycji ma wpływ na jej bezpieczeństwo. Również to, jakie stosowane są materiały budowlane począwszy od cementu, betonu, cegły, pustaków, elementów stalowych, elementów drewnianych czy różnego rodzaju mocowań. Materiały budowlane czy materiały konstrukcyjne zakupione w CENTROBUDZIE spełniają wszystkie normy bezpieczeństwa. Zakupiony u nas towar pochodzi zawsze od sprawdzonych producentów.  

Więcej Mniej

Mamy 25 produktów

Katalog

Włączone filtry: